Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus; Vajenin giriş kısmını çevreleyen kasların, kadının iradesi dışında elinde olmadan, istemsiz şekilde kasılması sonucu, cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesidir. Genelde ilişkiye girmekle ilgili yanlış, eksik bilgilerin etkisi ve hatalı ve kendini kasarak ilişkiye girenlerin kötü tecrübelerine inanmalarından gelişmektedir. Örneğin, kadınların bir kısmı vajen girişinde olmadığı halde duvar var gibi hisseder, ilişkinin ilk sefer mutlak çok ağrılı olacağına inanmaları gibi, ilişki anında kasılı kalma, ilişki sırasında kitli kalacağına inanması gibi, cinsel ilişki anında kanamaya bağlı hastanelik olma gibi, vajinasının çok dar olması düşünceleri eşliğinde, ilişki denemeleri de sağlıklı bir cinsel ilişkiyi engellemektedir. Bu durumda kendini kasar ve endişe duyarak kendini bir kısır döngü içinde bulur. Ben bu akşam, ya da bu sefer kesin ilişkiye gireceğim demesine rağmen, aynı senaryolar tekrarlanır.


Vajinismus da genelde fizyolojik olarak anatomik olarak hiçbir engel yoktur. Hatalı yanlış eksik bilgi ve inanışların yaşattığı bir durum olmasıyla birlikte nadirde olsa anatomik nedenli vajinismus hastalığı da olabilir.
Anatomik nedenli ilişkiye girememe durumunda, ilişki öncesinde hiçbir problem yoktur, hatta istekli ve arzulu iken, bu sefer kesin olacak, ilişkiye gireceğim desede, tam ilişki anında gerçekten olan bir duvarla karşılaşırlar. Burada kızlık zarının yapısının kalın olması veya penisin vajinaya kolay bir şekilde girmesini engelleyecek yapısının olması, yüksek kenarlı olması gerçekten tam ilişki anında gerçekten de bir duvarla karşılaşır, ağrı acı hisseder. Sonrası ise konsantrasyon kaybı, kuruluk, kasılma ile vücudunu kapatma, eşini eliyle bacaklarıyla iterler. Arzu ve istenerek başlanan ilişki maalesef başarılı bir şekilde gerçekleşmez. Eninde sonunda kadın kendini eşine karşı, mahcup hisseder kendine kızar suçlar. Vajinismus hastalığı toplumun her kesiminde görülebilir, her kadında olabilir. Vajinismus doktorlarda, hemşirelerde, bizzat doğumlara giren ebelerde, avukat, mühendis, öğretmen, polis vs bütün kesimlerde görülebilir. Vajinismusu genelde ilk fark edip yenmek için adım atan grup ağırlıklı olarak öğretmen, finans sektöründe olan bankacı muhasebeci, mühendisler olmakta muhtemelen meslekleri gereği, her gün karşılarına çıkan sorunları çözmek zorunda olduklarından, vajinismus için de daha erken adım atmaktadırlar. 

 

Vajinismusla ne zaman tanışırsınız?

Çoğunlukla balayında tanışırsınız. İlişki denemeleriniz ağrılı cinsel ilişki aşamasında kalıp ve sonrasında araştırdığınızda vajinismusla tanışırsınız.  İlk aşamada kendinize konduramayabilirsiniz ve zamana bırakırsınız. Tıpkı vajinismus olan Avukat Tülin Hanımın yaşadıkları gibi

Vajinismus İstanbul - Avukat Tülin Hanımın Tedavi Hakkındaki Yorumları

Tulin Avukat vajinismus

Vajinismus hastalığı nedeniyle ayrılma aşamasında iken gelen çiftin vajinismusla ilgili yorumları

Vajinismus tedavisi hasta yorumları

Vajinismusun nedenlerinden en önemlisi kafanızda kendi kendinize yarattığınız yanlış doğrularınızdır. Vajinismusu yenmek hem çok kolay hemde çok zor. Neden mi? Bunun cevabını size vajinismus olan mühendis Ayşegül Hanımın yorum ve tavsiyeleri en iyi cevabı verecektir.

Vajinismus İstanbul - Mühendis Ayşegül Hanımın Tedavi Hakkındaki Yorumları

Aysegul vajinismus

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

• Cinsellik konusu ile bilinmesi gereken bilgi eksikliği
• Abartılmış ilk gece tecrübeleri
• Cinsellikle ilgili mitlere inanmak
• Kızlık zarının mutlak korunması düşüncesi
• İlişkide hemen hamile kalmaktan çekinme
• Baskıcı, katı ahlak kuralları ailenin etkisi
• Cinselliğin ayıp, günah olarak görülmesi
• Travmatik cinsel deneyimler
• Eşler arasındaki kırılganlıklar
• Ağrılı kadın doğum muayeneleri
• Vajinal kuruluk
• Cinsel organını tanımama veya yanlış tanıma

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Merve Hanımın Seans Sırasındaki Yorumları

Adım Merve;28 yaşındayım. Yaklaşık 6 aylık evliyim. Eşimle evlenmeden önce yaklaşık olarak 3 yıllık bir birliktelik sonucunda evlendik. Severek evlendiğimiz halde evliliğimiz boyunca birlikte olamadık. Balayında sürekli istememe rağmen eşimle birlikte olamadım. Bir süre beklersem düzelebileceğimi düşündüm. Kendimi bu konuda rahatlamaya çalıştım. Ancak oradan süre geçtikçe böyle olmadığını gördüm. Her denememizde ben kendimi istemesem de kasıyordum. Beynim de rahatlamaya  çalışsam da olmuyordu. Eşim bu konuda anlayışlı biri ancak bu kadar rahat olduğu için ona çok kızıyordum. Beni sevmediğini istemediğini bile düşünmüştüm. Ancak konuştuktan sonra beni bunu bir şekilde çözemeyeceğimizi bir uzmana danışmamız gerektiğini karar verdik. İnternette araştırırken burayı bulduk Tedavi olmaya karar verdik. Bugün ilk seansım umarı  her şey güzel olacak.

Merve

Vajinismus Tedavisi Eskişehir - Ebru Hanımın Seans Sırasındaki Yorumları

Ben Ebru Eskişehir’den istanbul'a vajinismus tedavisi için geldim. 4,5 yıllık evliyim. 6 yıllık sevgililik dönemi sonrası evlendik. Hem de çok severek ilk gece evlendiğimiz gece sıkıntılar baş göstermeye başladı. İlişki denememizde birleşme esnasında kendimi kastım ve canım acıdı diye eşimi ittirdim. Sonrasında aşırı bir kanama tüm gece devam etti. İkimizde panik olduk. Sonrasında günlerce damla damla şeklinde devam etti. Sonra ben her seferinde kaçtım, korktum, utandım. Her kadın gibi hala kendimi ve evliliğimi eksik hissediyorum. İnternette Sayın beyi buldum ama hep erteledim belki başarabilirim diye ,başka doktorlara gittim ama çözüm olmadı. Buraya gelmek için radikal karar aldım. Eşim çok anlayışlı ama ben ona karşı çok eksiğim. İnşallah buradan güzel bir sonuçla ayrılacağım

Ebru eskisehir vajinismus

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?


Vajinismus çoğunlukla ilk cinsel ilişkiye girme aşamasında kendini gösterir. Cinsel ilişki anında kadının vajina girişi çevreleyen kasları elinde olmadan kasılır, bacaklarını kasar sonucunda cinsel birleşme olmaz. Kadın tam ilişki anında eliyle eşini iter. İlişki anında kızlık zarının patlayacağını, yırtılacağını, çok kanayacağını düşünür. Kasmaya bağlı kadınların bir kısmı, vajina girişinde olmayan bir duvarının olduğunu düşünür. Bunun sonucuda kendine kızar, evli gibi hissetmez, eşiyle ev arkadaşı gibi hisseder. Vajinismusla yaşamaya devam edilirse ilişkiye girme sıklığı azalır nasıl olsa olmuyor diye denemek bile istenmeyebilir. Erkeklerde cinsel isteksizlik sertleşme problemleri gibi cinsel disfonksiyonlar ortaya çıkar. Vajinismus nedir diye sorgulandığında sadece basit bir cevap olan cinsel ilişkiye girememe değil getirdiği ve getireceği problemleri de göz ardı etmemek gerekir.

Vajinismus tedavisi hasta yorumları

 

Vajinismus tedavisine nasıl karar verilmelidir?

Bir problemi yenmek için sorunu kabul edip, çözmek için doğru adımı atmak sizin en kolay ve kısa sürede probleminizi yenmenizi sağlayacaktır. Vajinismus sorununu görmezden gelmek size sadece zaman kaybettirecektir. O yüzden vajinismus tedavisinde birinci adım, sorunu kabul etmek ve tedaviye karar vermektir.
VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE İKİNCİ ADIM en önemli adım, sizi kısa sürede üzmeden, zaman kaybettirmeden, doğru tedaviyi alacağınız sizin için en iyi vajinismus doktorunu araştırmak olmalı ve vajinismus doktorunuzun konuyla ilgili tecrübesi bilgisi hakkında, araştırmanızı iyi yapmanızda problemi yenmenizde en önemli unsur olduğunu söyleyebiliriz.
İstenmesine rağmen cinsel ilişki anında her şey başlangıçta yolunda giderken, tam ilişki anında korku panik kasılma ve eşini itme gibi ilişkiye girememe durumu yaşatıyorsa evet siz vajinismus belirtilerini taşımaktasınız. Ayrıca vajinismus muyum testini size bir fikir vermesi için yapabilirsiniz.

Vajinismus terapiniz için hangi doktordan tedavi alacaksanız?

Öncellikle vajinismus nedeninize nadirde olsa anatomik nedenli vajinismus durumunu ekarte etmek için bir kadın doğum uzmanının, kadın genital yapınızı muayene etmesi ve tedavi yöntemlerini belirlemesidir. O yüzden vajinismus tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde üçüncü adım vajinismus nedeninizin anatomik nedenli olup olmadığını ortaya koymak olmalıdır. Bu aşamada en sık karşılaşılan soru nasıl bir muayene ve ağrılı mıdır?Canım yanar mı? gibi sorular nedeniyle tedirgindir. Oysaki cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan kadınların yapılan değerlendirilmesi yaklaşık 45 ile 60 saniye gibi zaman içinde herhangi bir alet, spekulum kullanılmadan yapılır. Vajinismus için yapılan ilk muayene, yalnızca basit ve görsel bir izlemden ibarettir. Bu muayenenin amacı size uygulanacak tedavi yöntemlerini belirleyebilme ayrıca ilişkiye girmenizi engelleyebilecek bir kızlık zar yapısı, abse vs tespit etmek üzerine kuruludur.

2020’de En Çok Kullanılan Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

2020 yılındaki vajinismus tedavi yöntemlerinin ana kurgusu bilişsel, davranışsal vajinismus tedavileridir. Bunda ki ana hedef, ilişkiye giremeyen kadının kendi genital sistemini tanıması ve edineceği doğru bilgilendirmelerle, ilişki anını doğru şekilde yönetebilmesidir. İlişkiye girmekle ilgili yanlış bilgiler yerine doğru bilgileri almak olmalıdır.

Bunların dışında vajinismus tedavilerinde de uygulanan kızlık zarı ameliyatları, hipnoterapi, EMDR ve özellikle son yıllarda adı duyulan biofeed back terapiler şeklindedir.

Vaji̇ni̇smus Tedavi̇si̇ Başarısı İçi̇n Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tedavinin sonucuna başarılı ve hızlı ulaşabilmesi, vajinismus doktorunun konuyla ilgili deneyimine bağlıdır. Vajinismus nedeniyle tedaviye başlayan kadının gayreti kendine, tedaviye ve doktoruna olan inancı son derece önemlidir.

Vaji̇ni̇smus Tedavi̇si̇ Ne Zaman Bi̇ter?
Vajinismus klinikte genellikle 3 -4 kez seansa gelmek yeterli olmaktadır. Vajinismus nedeniyle İstanbul dışından gelen danışanlarımızın ise 3 ile 4 gün süre ayırmaları yeterli olmaktadır.

Online Vajinismus Tedavisi Uygulanmakta mıdır?

Covid-19 pandemisi nedeniyle vajinismus hastalarının bir kısmı yüz yüze tedaviye gelememektedir. Fakat bu durum tedavi almalarına engel değildir. Fiziksel olarak gelemeyen danışanlarımız için 2020 mart ayı itibariyle çok sayıda danışanımıza online vajinismus terapisi başarıyla uygulanmıştır. Genelde 4 ile 8 online seans arasında başarıyla tedavilerini sonlandırmışlar ve vajinismus hastalığından kurtulmuşlardır.
Vajinismus Tedavisinde Sigorta anlaşmanız var mıdır?
Vajinismus tedavimizde SGK anlaşmamız yoktur ve özel sağlık sigortaları da bu tedavileri karşılamamaktadır. Genellikle özel olarak verilmektedir. Bazı devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak verilebilmektedir.
Vajinismus tedavisi ücretleri ne kadardır?

Vajinismus tedavi ücretleri; tedavi veren merkezlere, doktorlara ve uygulanacak tedavi yöntemlerine göre değişebilmektedir. Bazı tedavi merkezleri, vajinismus seansı başına ücret alırken bazı tedavi merkezleri ise paket program olarak tedaviyi vermektedir.

Vajinismus Hastası Nasıl Gebe Kalabilir.

Vajinismus sorununu yaşayan çiftler eninde sonunda çocuk ne zaman sorusuna maruz kalır zaten çoğu çift istedikleri halde birde bunun yükünü çekmektedirler. Sorulara şimdi düşünmüyoruz demekte ya da başka bahanelerin arkasına sığınırlar. Arkadaşlarının çocukları olunca daha da kendilerini başarısız hissederler. Hiç bir zaman anne baba olamayacağını düşünürler. Oysaki doğru tedavi yaklaşımları vajinismuslu kadınlar gebe kalabilir hatta çok rahat normalde doğururlar.
Vajinismuslu kadınlar çok nadirde olsa gebe kalabilir ilişki denmelerinde kısmi ilişkinin olması veya spermin vajen içine kaçması sonucu hamile kalabilir hatta normal doğum yapmalarına rağmen vajinismus sorunu devam edebilir.
Vajinismus hastalığı taşıyan kadınlar çoğunlukla ön sevişmede sorun yaşamaz hatta yüzeysel sürtünme ile de orgazm olabilir ve cinselliğe karşı isteklidir fakat süreç tam ilişki aşamasına gelince yarıda kalabilmekte bir kısmı ta ki artık çocuk olması aşamasında destek almak için gelirken, bazıları da zamanla isteksizlik ve deneme sıklığının azalması neticesinde gelmektedir. Bu arada erkekte de bir takım cinsel sıkıntılar olabilir. Cinsel isteksizlik sertleşmede sorunlar olabilir.
Gebeyken de vajinismus tedavisi alınabilir ve alınmalıdır çünkü vajinismusla gebelik dönemi ve loğusalık la 15 ay daha geçer. Ayrıca çiftler iyice uzaklaşmaya başlayabilir.
Gebelikte bir risk faktörü yoksa vajinismus tedavisi alınabilir.

Eşinizle cinsel ilişkiye tam olarak giremesenizde spermlerin vajen içine kaçmasıyla nadirende olsa gebe kalıp anne olabilir hatta doğumunuzu da normal doğum olarak yapabilirsiniz ama vajinismus sorununuz hala sizinledir. Almanya'dan vajinismus tedavisi için istanbul merkezimize gelen Kader Hanımın vajinismus sürecindeki yaşadıklarını aşağıdan takip edebilirsiniz. 

Vajinismus tedavisi hasta yorumları

Vajinismus Tedavisi Almanya - Kader Hanımın ilk gece korkusu, tedavisi ve gebelik süreci hakkındaki yorumları

 Kader almanya vajinismus gebelik

Eşinizle ilişkiye tam olarak giremeden gebe kalıp anne olabilirsiniz ama çocuğunuzun olması vajinismus sorununuzu çözmez. Tıpkı vajinismus olan Seher Hanımın süreci gibi...

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Seher Hanı ın vajinismus ve gebelik sürücü hakkındaki yorumları

Seher gebe vajinismus

Vajinismus Tedavisi Görenler

Vajinismus tedavisi görenlerin size ne gibi faydaları olabilir?

İlişkiye girememe sorunu yaşayan kadınlar sizle aynı duygu ve ruh hali içindelerdir. Vajinismus olmanız için herkesin farklı bir hikâyesi olsa da ortak noktanız nedeni ile mutlaka yaralanabileceğiniz bilgiler ve tecrübeleriniz olacaktır. Kadınlar kulübü, kızlar soruyor gibi vajinismus forumlarında vajinismus tedavisi gören kadınların yorumlarını takip edebilirsiniz. Bazen kadınlar vajinismus olup olmadığına karar veremez ve vajinismus belirtilerine bakarlar. Diğer kadınların belirtilerini okuduğunuzda karşılaştırma şansınız olacaktır.

Vajinismus hastalığının sebepleri, ilişki sırasında hep bir belirsizlik, bilinmeyen kapalı bir kutu... Çift olarak sırtı dönük yatışlar... 
Eşiniz ilişki yaşayamama durumunuza ne kadar anlayışlı olsa da belli bir süre sonra kendisinin istenmediğini düşünebilir. Siz ilişkiye giremedikçe eşinizi tecrübesizlikle suçlarsınız. En son tek bir kelime sizi, vajinismusu yenmek için harekete geçirir. 2 yıl vajinismusla bekleyen siz "Lezbiyen misin?" sorusuyla adım atmaya başlarsınız.
Vajinismus İstanbul - Hülya Hanımın tedavi hakkındaki yorumları

Hulya Muhendis Vajinismus

Vajinismus İstanbul - Hülya Hanımın eşi Özgür Bey'in tedavi hakkındaki yorumları

Ben Özgür 28 yaşında 3 aylık evli bir erkeğim. Eşimdeki rahatsızlıktan dolayı Saygın beyle tanıştık. Belki 3 ay gibi kısa sürede gelinebilir ama bizim için çok zor uzun ve zor bir süreçti hatta boşanmayı bile düşünmüştük. Eşimin beni istemediğini onu mutlu edemediğimi düşünüyordum psikolojik olarak çökmüştüm. Artık sertleşme sorunum olmaya başlamıştı. Saygın bey sayesinde sorunların hepsi çözüldü. Kafamız rahat bir şekilde eşim ve ben mutluyuz. Bize her geldiğimizde aile ferdi gibi sıcak ilgili Mine hanıma çok teşekkür ederiz. Ben Özgür 28 yaşında 3 aylık evli bir erkeğim. Eşimdeki rahatsızlıktan dolayı Saygın beyle tanıştık. Belki 3 ay gibi kısa sürede gelinebilir ama bizim için çok zor uzun ve zor bir süreçti hatta boşanmayı bile düşünmüştük. Eşimin beni istemediğini onu mutlu edemediğimi düşünüyordum psikolojik olarak çökmüştüm. Artık sertleşme sorunum olmaya başlamıştı. Saygın bey sayesinde sorunların hepsi çözüldü. Kafamız rahat bir şekilde eşim ve ben mutluyuz. Bize her geldiğimizde aile ferdi gibi sıcak ilgili Mine hanıma çok teşekkür ederiz.

Hulya es ozgur vajinismus

O yüzden vajinismus nedir bölümündeki problemleri yaşıyorsanız daha büyük sorunlara yol açmadan vajinismus merkezlerinden tedavi almak önemlidir. 
Bazen vajinismus hastalığını yaşayan çiftlerde, ya kadın sorunu görmezden gelir, kabullenmez eşinin tedavi önerilerine sıcak bakmazken tam tersi olarak erkekler anlam veremez, Kadının kendisini sevmediğini, istenmediğini düşünebilir. Anlayış gösterip zorlamazsa da boşa üzülerek geçen zaman eninde sonunda hep karşılarına çıkar. Vajinismus haftalardan, aylara, yıllara yayılır. Bazen ayrılmaya bazende boşanmaya kadar götürür. 

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Zeliha Hanımın vajinismus hakkındaki yorumları

MERHABA Çok severek evlenmemize rağmen ne yazık ki evliliğimizin ilk üç ayını kendimize zehir ettik. Bu üç ayda neler olmadı ki ayrı uyumaya bile başlamıştık. Eşim buraya gelmemde ısrar ediyordu ancak ben kabul etmiyordum. Nasıl olsa bir gün çözerim diyerek üç ay geçirdim. Ne yazık ki bir adım bile ilerleyemedik. Buraya ilk geldiğimde hiçbir şekilde faydası olacağını düşünmüyordum. Hatta sinirlerim bozuldu ağladığımı hatırlıyorum. İlk muayeneden sonra zaten bir çok şey değişti. Psikolojik olarak kendime ne kadar büyük baskı yaptığımı kendimi nasıl engellediğimi aslında yemek içmek kadar doğal olan bu durumun beni ve ilişkimizi ne kadar olumsuz etkilediğini gördüm. Her şeyin kafada bittiğini anlayınca problem çözülüyor. Birkaç seanstan sonra sorun kendiliğinden çözüldü bile. Eşimin gözlerinin güldüğünü görmek her şeye değer zaten. İyi ki gelip doktor beyi dinledim. Onun sayesinde bu problemi hayatımızdan çıkarıp atlattık. O kadar kolay oldu ki. Kendinize haksızlık edip süreci uzatmak hayatınızı mahvetmek yerine lütfen doktor beyi dinleyin. Şimdi üzerinden büyük bir yük kalktığını hissediyorum. Eşimle mutlu mesut ve bahtiyarız. Dr. Saygın Beyin manevi desteğini hiçbir zaman unutmayacağız. Ne kadar teşekkür etsek azdır. 

 Zeliha p vajinismus